hit counter for tumblr

Holstein İnek – Damızlık İnek Fiyatları[widget:text-8]Holstein inek ülkemize 1960 yıllardan itibaren girmeye başlamıştır. Devletin çabası ile holstein sığır ırkı suni tohumlama çalışmaları ile yerli ineklere tohumlama yapılarak melezleme çalışmaları yapılmıştır.

İlk zamanlarda zorda olsa suni tohumlama ile elde edilen melezlerdeki verim görülünce, yetiştirici saf holstein inek aramaya başlamıştır.

İlk zamanlar holstein ineklerinin anavatanı Hollanda olduğundan ülkemizde bölgelere göre isim takılmaya başlanmıştır. Hollanda ineği, hoştayn inek, holştayn inek gibi isimlerle ülkemizde anılmaktadır.

Hollanda ineği, hoştayn inek ve holştayn inek deyimi Anadolu’da azda olsa söylenmektedir. Ancak genelde holstein inek olarak bilinmektedir.

Holstein inek, süt verimi dolayısıyla ülkemizde çok tutulmaktadır. Ülke genelinde süt inekçiliği yapanlar damızlık inek olarak holstein ineği tercih etmektedirler.

Holstein inek iyi bakıldığı zaman yıllık ortalama 6.000 Litre süt verebilmektedir. Tabi bizim verdiğimiz rakam ortalamadır. Üstünde ve altında verim alınabilir. Holstein ineklerde laktasyon süresi 300 gündür.

Holstein ineklerden elde dişi buzağılar damızlık için ayrılırken, erkek buzağılarda besi alınmak için yetiştirilir.

Damızlık inek fiyatları şu aralar ülkemizde epey yüksek seyretmektedir. Özellikle holstein inek fiyatları yüksektir. Yetiştirici, mavi sertifikalı holstein inek alımı yapmaya çalışmaktadır. Ülkemizde yeteri miktarda damızlık inek ve düve bulunamadığından, ithal olarak mavi sertifikalı holstein gebe düve getirilmesine Tarım Bakanlığı müsaade etmiştir.

Damızlık inek fiyatları, genç holstein inek sertifikalı 7.500 TL ye sertifikasız 7.000 TL ye çıkmıştır. Holstein inek fiyatları bu şekilde yüksek olmasının sebeplerinin başında satılık holstein inek sayısının az olması ve devletin uzun vadeli sıfır faizli süt inekçiliği kredisi ile yetiştiricilere destek vermesinden kaynaklanmaktadır.

Holstein inek alımı yapacak işletme sahipleri ihtiyaçlarını yurt içinden gerçekleştiremedikleri takdirde, Tarım Bakanlığı izni ile dışarıdan ithal gebe holstein düve getiren şirketlerden inek alımı yapabilirler.[widget:text-9]
Favori / Paylaş


Yorum Yaz

*

hayvanalissatis.com sektörler arasındaki arz ve talep ilişkilerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan hiç bir firmayla ve alıcıyla bağlantısı yoktur. Hiç bir şekilde sektörler arasında ticaret anlaşması bulunmamaktadır ve herhangi bir alış satış işlemleri yapmamaktadır. hayvanalissatis.com arz ve talep ilişkileri sırasında doğabilecek aksaklıktan ve zarardan sorumlu değildir.