hit counter for tumblr

Kilis Keçileri – Süt Keçisi[widget:text-8] Kilis keçileri, Halep keçisi ile kıl keçisi melezlemesinden elde edilmiş keçi ırkı olarak bilinmektedir. Kilis keçisi Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Osmaniye, Adana ve Hatay illerinde yetiştirilmektedir.

Kilis keçileri yerli keçiler içerisinde en çok süt veren keçi ırklarındandır. Kilis keçisi sütü için yetiştirilmektedir. Keçi sütü ve keçi peyniri ülkemizde çok arandığından Kilis keçi sütünün ayrı bir önemi vardır.

Kilis keçisi vücudu tamamen siyah kıllarla kaplıdır. Kilis keçilerinde kulaklar geniş, uzun ve sarkıktır. Memeleri sütçü keçi ırkına has meme yapısına sahiptir. Kilis keçisi genelde boynuzlu keçi ırklarındandır.

Kilis keçileri aile hayvancılığı olarak az sayıda yetiştirildiği gibi sürü hayvancılığı olarak ta yetiştirilme özelliğine sahiptir.

Süt keçisi olarak yetiştirilen Kilis keçileri kırsal yerlerde beslenebilen, az yiyecekle idare edebilen bir hayvan olmasına rağmen süt verimi yüksek keçi ırklarındandır. Süt keçisi olarak sakin bir yapıya sahiptir.

Kilis keçilerinin verim özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • Laktasyon süresi 250 ila 300 gün arasındadır.
  • Kilis keçisi bir laktasyonda 250 – 300 Litre süt verebilir. Mera ve beslenme durumuna göre değişiklik görülmektedir.
  • Kilis keçisi sütündeki yağ oranı % 4,5 tur.
  • Kilis keçisi 50 – 60 Kg. ortalamasında olup, tekeler ise 65 – 85 Kg. ortalamasındadır.
  • Kilis keçilerinde kıl verimi hayvan başı 600 Gr. ortalaması olmaktadır.
  • Kilis keçisi sürü büyümesi yıllık % 150 civarındadır. İkiz doğum oranı bakıma göre yüksek olabilir.

Kilis keçi fiyatları, satılık Kilis keçisi, Kilis süt keçisi fiyatları ve süt keçisi satışı için sitemiz içerisinde bulunan satıyorum ile arıyorum bölümlerine ücretsiz ilan verebilirsiniz.

Kilis keçi fiyatları, satılık Kilis keçisi, Kilis süt keçisi fiyatları ve Kilis süt keçisi satışı ile ilgili olarak sitemizden devamlı olarak yararlanabilirsiniz.

Kilis keçileri, ülkemizde yukarıdaki belirtilen iller ve çevrelerinde yetiştirilmektedir. Kilis keçisi sayısı sınırlıdır. Ancak Kilis keçisi yetiştiricileri, az yiyecekle çok süt veren bu keçi ırkını süt keçisi olarak yetiştirmeye devam edeceklerdir.[widget:text-9]
Favori / Paylaş


Yorum Yaz

*

hayvanalissatis.com sektörler arasındaki arz ve talep ilişkilerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan hiç bir firmayla ve alıcıyla bağlantısı yoktur. Hiç bir şekilde sektörler arasında ticaret anlaşması bulunmamaktadır ve herhangi bir alış satış işlemleri yapmamaktadır. hayvanalissatis.com arz ve talep ilişkileri sırasında doğabilecek aksaklıktan ve zarardan sorumlu değildir.