hit counter for tumblr

Malta Keçisi – Satılık Malta Keçisi[widget:text-8] Malta keçisi ülkemizin Akdeniz ve Ege kıyılarında yetiştirilmeye müsait keçi ırklarındandır. İsminden de anlaşılacağı gibi anavatanı Malta Adasıdır. Malta keçileri çok hassas ve uyum sorunu yaşadığından sadece Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde yetiştirilmektedir.

Ülkemizde malta keçisi maltız keçisi olarak da bilinmektedir. Bazı yörelerimizde maltız keçisi olarak anılmaktadır.

Malta Keçisi Özellikleri: Malta keçisi özellikleri başında vücut renkleri gelir. Malta keçisinin vücudu kahverengi alacalıdır. Malta keçileri; derisi ince, kıllar kısa keçi ırklarından olup, malta keçisi kılının ekonomik değeri yoktur. Kulaklar uzun ve sarkıktır. Malta keçileri, memeleri gelişmiş süt keçisi özelliğine sahip görünümlüdür.

Malta Keçileri Verim Özelliği: Malta keçisi 35 – 40 kg. tekeler ise 50 – 60 kg. canlı ağırlığındadır. Malta keçisi üçüz hatta dördüz doğum yapma özelliğine sahip keçi ırklarındandır. Malta keçileri yılda 2 ila 5 yavru verme ortalamasına sahiptir. Sürü büyümesi % 200 ila 250 ortalamasına sahiptir.

Malta keçileri hastalıklara karşı çok hassas keçi ırklarındandır. Onun için koruyucu tedbirleri önceden alınması gereklidir. Malta keçileri hastalıklara karşı zamanında aşılama yapılması zorunludur. Değilse hem hayvan hem de ekonomik kayıp söz konusu olabilir.

Ülkemizde yetiştirildiği yerlerde satılık malta keçisi veya satılık maltız keçisi bulmak mümkündür. Satılık malta keçisi fiyatları veya satılık maltız keçisi fiyatları yerli keçi fiyatlarına göre biraz farlılığı vardır.

Satılık malta keçisi fiyatları veya satılık maltız keçisi fiyatlarını internet ortamında malta keçisi satılık başlıkları ile bulmanız mümkündür.

Malta keçisi için dikkat edilecek husus yukarıda belirttiğimiz gibi çok hassas olmaları, uyum problemi olması ve hastalıklara karşı hassas olmaları dikkat edilmesi gereken hususlardır. Satılık malta keçisi alırken bu duruma dikkat edilmelidir.[widget:text-9]
Favori / Paylaş


Yorumlar

 1. şuayb

  bana has,saf maltız keçilri lazım.lütfen arayın 05378499296

  • zooteknistender

   İzmirde safkan maltız sürüsü olan bir yetiştirici tanıyorum fakat 2000 lira dişilere 2500 lira da erkeklere istiyor.

 2. cihan bozkurt

  malta keçisi hakkında genel bilgilendirilirse alıcıda buna gore degerlendırır. ornegın ben merak edıyorum,yılda kac yavru dogurur 3 tane denılıyor 5 kg sut verır denılıyor ben supekılasyon olduguna ınanıyorum ureten bılen bır kımse bılgılendırırse ben emın olduktan sonra ılgılenırım fıyatı nedır,kacyıl yaşar.hangı ıklımde yaşar
  ben erzurumluyum erzurumda yaşarmı.

 3. zooteknistender

  Erzurumda olmaz akdeniz iklimine adapte olmuş bir ırktır. 3-4 yavru yaparlar çoğunlukla. Çok iyileri laktasyon boyunca 250-300litre süt verir. Erzuruma tavsiye saanen melezleri olabilir. Bakim ve besleme koşullarınız çok iyi isi safkan saanen de bakılabilir.

Yorum Yaz

*

hayvanalissatis.com sektörler arasındaki arz ve talep ilişkilerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan hiç bir firmayla ve alıcıyla bağlantısı yoktur. Hiç bir şekilde sektörler arasında ticaret anlaşması bulunmamaktadır ve herhangi bir alış satış işlemleri yapmamaktadır. hayvanalissatis.com arz ve talep ilişkileri sırasında doğabilecek aksaklıktan ve zarardan sorumlu değildir.