hit counter for tumblr

Tavuk Yetiştiriciliği – Etlik Piliç Yetiştiriciliği[widget:text-8] Tavuk yetiştiriciliği ülkemizde iki ana işletme halinde yapılmaktadır. Yumurta tavuğu yetiştiriciliği ve etlik piliç yetiştiriciliği olarak yapılmaktadır. Kısaca bu birimleri inceleyelim.

1-  Yumurta Tavuğu Yetiştiriciliği: Yumurta tavuğu derken en baştan başlayarak yumurta tavuğu sektörünü incelemekte yarar var. Yumurta tavuğu alt yapısı nasıl oluşur?

Yumurta tavuğu yetiştiriciliği için, yumurta civcivi üretimi yapılan damızlık yumurta çiftlikleri ile başlamak gerekir. Damızlık yumurta çiftliklerinden elde edilen anaç yumurtaları kuluçkahanede usulüne göre civciv çıkarıldıktan sonra, dişi erkek seçimi yapılarak dişi civcivler yumurta yetiştirilecek kümeslere (civciv büyütme kümeslerine) yerleştirilir. Bakım ve beslenmesi titizlikle yapılarak yarka seviyesine gelince yerde yumurta tavuğu yapılacaksa yer tipi kümeslere, kafes tavukçuluğu yapılacaksa kafeslere yerleştirilir.

Yumurta tavuk yetiştiriciliği uzun soluklu bir iş olduğundan yumurta tavuğu bakımı beslenmesi ve hastalıklara karşı aşı ve ilaçlaması itina ile yapılmalıdır.

Tavuk yetiştiriciliği yapılırken yumurta tavuğu yetiştirilmesinde yemleme aşaması iyi takip edilmelidir. Yani yumurta civciv yemi, yumurta piliç yemi ve yumurta tavuk yemi gibi yem aşamalarına harfiyen uyulmalıdır.

Yumurta tavuğu 5 veya 5,5 aylık olunca kılavuz yumurta vermeye başlamaktadır. 9 ve 10 . aylarda yumurta verimi pik seviyesine çıkmaktadır.

2-  Etlik Piliç Yetiştiriciliği: Etlik piliç yetiştiriciliği yapanlarda aynı yumurta tavuğu gibi damızlık etlik civciv üretimi yapan damızlık işletmelerin çıkarmış olduğu civcivlerin etlik piliç kümeslerinde usulüne uygun olarak beslenip yetiştirilmesidir.

Etlik tavuk yetiştiriciliği yapanlarda, aynı yumurta tavuğunda olduğu gibi özel etlik tavuk yetiştiriciliği yapılacak kümeslerde hayvanlarına bakmaktadırlar. Etlik tavuk yetiştiriciliği kapalı sistem ve açık sistem kümeslerde yapılmaktadır.

Etlik piliç yetiştiriciliği kısa zamanda olmaktadır. Civcivin kümese girmesi ile kesimhaneye gönderilmesi ortalama 40 – 45 gündür. Bu zaman içerisinde hayvanların hastalıklara karşı aşılanması ve ilaçlanması zamanını geçirmeden yapılması önemlidir.

Etlik piliç yetiştiriciliğinde beslenmede önemlidir. Az yemle ne kadar fazla et alırım hesabı yapılmalıdır. Yemleme aşamalarına dikkat edilmelidir. Etlik civciv yemi, etlik piliç yemi ve etlik piliç bitiş yemi v.s gibi aşamalara dikkat edilmelidir.

Tavuk yetiştiriciliği ülkemizde sektör olarak en modern araç gereç ve kümeslerde yapılmaktadır. Tavuk yetiştiriciliği, diğer modern tavukçuluk yapan ülkelerle aynı seviyededir. Yumurta tavuğu sektörü ile etlik piliç yetiştiriciliği sektörü birbirinden farklıdır.[widget:text-9]
Favori / Paylaş


Yorum Yaz

*

hayvanalissatis.com sektörler arasındaki arz ve talep ilişkilerini kolaylaştırmak amacıyla hazırlanmıştır. Sitede yer alan hiç bir firmayla ve alıcıyla bağlantısı yoktur. Hiç bir şekilde sektörler arasında ticaret anlaşması bulunmamaktadır ve herhangi bir alış satış işlemleri yapmamaktadır. hayvanalissatis.com arz ve talep ilişkileri sırasında doğabilecek aksaklıktan ve zarardan sorumlu değildir.